
Studier i Storbritannia
Storbritannia er en av de mest populære studiedestinasjonene for norske studenter. Her finnes det en rekke universiteter av høy kvalitet som ligger på Lånekassens tilleggsstipendliste.
-
Finn bachelor og master
-
Opptakskrav
-
Søkeprosess
-
Hvor mye koster det?
-
Studentvisum
-
Neste webinar er 1. november Påmelding kommer snart
Finn ditt drømmestudium i Storbritannia
Storbritannia kan by på et variert og stort utvalg av studier både på bachelor, masternivå og innen doktorgradsstudier/forskning.
Bachelorgrad
Bachelorgrad (undergraduate) tar som regel tre år i England, Wales og Nord-Irland. I Skottland tar det fire år. Mange universiteter tilbyr såkalte sandwich degrees, som innebærer et praksisår som en del av utdanningen, slik at en bachelorgrad tar fire år, eventuelt fem år i Skottland. Noen universiteter tilbyr et forberedende år kalt Foundation Year i forkant av bachelorgraden.
NB! Foundation Year er ikke støttet av Lånekassen.
Mastergrad
Mastergrader (postgraduate) i Storbritannia varer i 1-2 år. Du kan velge mellom en vanlig Taught Master og en Master of Research Degree som er en forskningsbasert mastergrad som ligger ofte til grunn for videre studier på doktorgradsnivå.
Doktorgraden i Storbritannia tar normalt rundt tre år.
Les mer om utdanning i UK på sidene til The British Council.
Dette er bare et utvalg av studier, det finnes mange spennende muligheter i Storbritannia.
Visste du at du kan reise på utveksling til utlandet ett semester eller ett år mens du studerer ved et norsk studiested?
Et utvekslingsopphold er en fantastisk mulighet til å få utenlandserfaring i løpet av graden, lære deg et språk eller ta fag som ikke tilbys ved ditt studiested i Norge. Du kan reise med eller uten utvekslingsavtale.
Med utvekslingsavtale
En utvekslingsavtale er en avtale mellom ditt lærested i Norge og enn eller flere britiske læresteder. Ta kontakt med ansvarlig for studieprogrammet ditt eller med internasjonalt kontor ved lærestedet ditt for å finne ut hvilke utvekslingsavtaler som finnes.
Uten utvekslingsavtale
Du kan dra på utveksling selv om studiestedet ditt ikke har utvekslingsavtale dit du ønsker. Ta direkte kontakt med skolen du ønsker å søke deg til og hør om de kan ta deg inn som guest student eller free mover for ett semester eller år.
For at fagene skal godkjennes i utdanningsplanen din må ditt norske lærested forhånds- og ettergodkjenne fagene.
Søk opp studier i Storbritannia:
Det finnes to fine kataloger du kan bruke for søke opp studier i Storbritannia. UCAS er siden du også bruker for å søke på selve studiet, mens British Council er en infoside.
Opptakskrav
Bachelor
Opptakskrav kan variere mellom ulike universiteter. I Storbritannia er ikke karakterer alltid den viktigste delen av søknaden, men de ser heller på en helhetlig vurdering av deg som søker.
Når de ser på søknaden ser de på:
- Vitnemål (oversatt til engelsk)
- Karakterer
- Motivasjonsbrev
- Referansebrev
- Engelskkrav
OBS! Noen program/skoler kan fortsatt ha høye karakterkrav, som f.eks:
- Oxford/Cambridge/LSE/UCL/Imperial og andre toppskoler
- Medisin/tannlege/veterinær
Her skal du begrunne hvorfor du søker deg til skolen og det aktuelle studieprogrammet. Motivasjonsbrevet skal være skreddersydd skolen du søker deg til, så ikke bruk samme motivasjonsbrev til flere skoler. Din faglige kompetanse og personlige kvaliteter som er nødvendige for å lykkes i studiet burde komme frem i brevet. Dette anses som en viktig del av søknaden i UCAS.
Universitetene krever som regel å få dokumentert engelsknivået ditt. Det gjør du ved å ta en engelsktest, enten TOEFL eller IELTS.
Master
Søker du på master så er minimumskravet at du har en bachelorgrad. Ofte er det et karakterkrav i tillegg. Universitetene ber ofte om en upper second-class honours degree (2:1) eller et lower second-class honours degree (2:2). Dette er en veiledende omregningstabell.
UK | Prosent | Norge |
First class (1st) | 70 – 100 prosent | A |
Upper second-class (2:1) | 60 – 69 prosent | B |
Lower second-class (2:2) | 50 – 59 prosent | C |
Third class | 40 – 49 prosent | D |
0 – 40 prosent | F |
Se under Admission requirements/Entry requirements på universitetets nettside for mer informasjon.
Mastergrader har rullerende opptak nesten frem til studiestart. Det anbefales å søke så tidlig som mulig.
Søkeprosess
16. oktober – Søknadsfrist Oxford og Cambridge (samt fagene medisin, veterinær og tannlege) for opptak året etter.
31. januar – Frist for populære studier, briter og EU-borgere (det anbefales for alle å søke til denne!)
30. juni – Siste frist internasjonale søkere
5. juli til oktober – Restplasser, også kalt «Clearing»
De fleste studier og universiteter har rullerende opptak, så om du søker deg til et populært studie burde du søke så fort søknaden åpner.
Vær oppmerksom på at du ikke kan søke både Oxford og Cambridge samtidig.
Dersom du har søkt innen 25. januar vil du som regel få svar i god tid før sommerferien. De første begynner å få svar allerede i slutten av februar. Går du siste året på videregående eller mangler du for eksempel språktest vil du først få en såkalt conditional offer. Du vil da få endelig tilbud om plass, kalt unconditional offer, etter at du har sendt inn vitnemålet ditt og/eller språktesten.
Bachelor
Du søker på bachelorgrader gjennom søkeportalen UCAS. Følg ANSAs steg for steg veiledning for utfylling av UCAS nedenfor. Du kan også sjekke ut UCAS egne Youtube-kanal for flere god tips til en bra søknad.
Master
Du søker direkte til de fleste læresteder i Storbritannia. Du vil finne søknaden under Admission eller How to apply.
Begynn med å registrere deg på UCAS sine sider. Her fyller du ut «Personal details«, velger passord og sikkerhetsspørsmål. Deretter oppretter du brukernavn. Noter deg brukernavn og passord da du vil trenge dette for å levere søknaden din.
På spørsmålet «How are you applying?» velger du som søker med bakgrunn fra norsk skole alternativet «As an individual«. Dersom du søker gjennom en agent må du linke opp søknaden mot denne ved å skrive inn agentens «buzzword». Kryss av for at du bor utenfor UK. Ved forespørsel om «Verification code» fyller du koden du har mottatt på mail. Når du er ferdig med å registrere deg skal du begynne med utfyllingen av selve søknaden.
UCAS-søknaden består av seks hoveddeler: Personal details, Choices, Education, Employment, Statement og Reference.
1. Personal details:
De fleste av opplysningen dine skal allerede være utfylt i forbindelse med registreringen.
- Fyll ut fødeland.
- Under «Date of first entry to live in the UK» anslår du hvilken dato du flytter til Storbritannia. Datoen du velger ikke bindende, men kun et anslag. Sett 1. september om du er usikker.
- Under «Residential category» velger du «EEA or Swiss National» dersom du er norsk statsborger og bor i Norge.
- «Reference Numbers» ber om referansenummeret til språktesten du har tatt eller meldt deg opp til. Du kan vente med å melde deg til språktest til du har fått beskjed om dette fra universitet.
- Under «Passport details» fyller du inn passnummeret ditt.
- Ved «Fee code» velger 09 «International Agency» dersom du skal finansiere studiene med støtte fra Lånekassen.
- Du er pliktig til å informere om «Criminal convictions» og «Disability/Special needs» dersom dette gjelder for deg.
- «Nominated access» gjelder kun dersom du ønsker at en annen person skal ha tilgang til søknaden din.
Du er nå ferdig med Personal Details-delen av søknaden. Husk å trykke «Save» og huk av for «Section completed».
2. Choices
Her skal du velge læresteder og kurs. Du har opptil fem valg. Dersom du søker om opptak til medisin, veterinær eller tannlege har du maks fire valg.
Du trenger ikke sette lærestedene i prioritert rekkefølge da disse sorteres alfabetisk automatisk.
MERK! Du kan ikke søke på både Oxford og Cambridge.
- Klikk «Add choice». Velg lærested og kurset du ønsker.
- Under «Campus code» er det som regel «Main site». Med mindre du søker deg til et læringssted hvor skolen selv er ansvarlig for opptak (Oxford, Cambridge, Durham). Da må du spesifisere hvilken skole det er eller velge «Open application».
- Finn «Start date» fra listen.
- Du skal ikke skrive noe under «Further details» med mindre lærestedet spesifikt informerer om det.
- Under «Live at home» skal du huke av på «No».
- Dersom du søker om opptak til det første året av en bachelor, lar du «Point of entry» stå åpen. Hvis du har avtalt med universitetet å starte på 2. eller 3. året kan dette velges her. Trykk «Save».
- Etter å ha fylt ut alle valgene du ønsker, sjekker du at alt stemmer. «Previous application number» skal stå åpen med mindre du har søkt gjennom UCAS tidligere.
- Klikk «Section completed» og «Save».
3. Education:
Her skal vitnemål og annen relevant utdanning med karakter fylles inn. Dersom du ikke er ferdig med videregående skole ennå, eller er underveis i en annen utdanning, skal du likevel skrive inn det du har avsluttet av fag eller kurs så langt. Vitnemål fra ungdomsskolen skal ikke legges inn.
- «Add new school/college». Søk etter skolen i listen. Er ikke skolen oppgitt? Trykk på «My school/centre is not listed here». Fyll ut skolens navn selv. «Exam centre number» skal stå blank.
- Fyll inn dato for når du begynte og avsluttet/skal avslutte utdanningen din. Er du ikke ferdig med videregående skole før til sommeren? Velg juni året du planlegger å starte i UK.
- Kryss av for om utdanningen skal tas eller er tatt på heltid eller deltid.
- Vil utdanningen du fyller ut lede til en form for kvalifikasjon? Eksempelvis generell studiekompetanse. Velg «Yes» under det neste punktet. Trykk «Save».
- Under «Please state the highest level of qualification you expect to have before you start your course» velger du «Below honours degree level og qualification».
- Legg deretter til karakterer/resultater. Trykk «Add qualifications».
- For videregående skole vil du finne riktig mal for utfylling av vitnemål under «N», «Norway – Vitnemal – videregående opplaering« eller «Vitnemal – videregående opplaering – Norway«.
- Øverst fyller du ut måned og år for når utdanningen ble avsluttet eller avsluttes.
- Under «Grade» skriver du gjennomsnittskarakteren din. Har du ikke avsluttet videregående, lar du feltet stå åpent.
- Legg til hvert enkelt fag (module) som teller på vitnemålet ditt.
- Skriv inn fagnavnet på engelsk, men oppgi karakteren som på norsk skole.
- Begynn å skrive inn avsluttende fag fra første året videregående.
- Legg til fag ved å klikke «Add another module».
- Forsett deretter med å skrive inn fag og karakterer fra andre og tredje året på videregående. Har du både eksamen- og standpunktkarakter i samme fag, skriv gjennomsnittskarakteren.
- Har du ikke avsluttet tredje året videregående enda skal du skrive inn navnet på fagene du tar dette året, men la «Result» stå blank.
- Trykk «Save». Når du er ferdig med denne delen av søknaden, klikk «section completed».
Tar du opp fag? Trykk på «Add new school/college» og gjenta samme fremgangsmåte for registrering av lærested. Legg deretter til karakter i hvert enkelt fag du har tatt opp.
4. Employment
Dersom du har arbeidserfaring som du tenker kan styrke søknaden din, skriver du dette inn under «Employment».Trykk «Add an employer» og følg instruksene. Har du ikke arbeidserfaring som skal inkluderes i søknaden, trykker du «Section completed».
5. Statement
«Personal Statement» er motivasjonsbrevet. Det er en viktig del av søknaden og tillegges stor vekt når lærestedet skal vurdere deg. Bruk derfor tid på å jobbe med denne delen i et separat dokument, for deretter å lime inn i søknaden når du er fornøyd.
Pass på at du holder deg innenfor grensen på 4000 tegn. Huk deretter av på «Save», deretter «Preview» og «Section completed».
6. Reference
Her oppgir du kontaktinformasjonen til den som skal skrive anbefalingsbrevet for deg. Fortrinnsvis en akademisk referanse som en lærer eller rådgiver. Du kan altså ikke legge inn anbefalingsbrev selv.
Din oppgitte referanse mottar da en mail fra UCAS hvor de blir bedt om å sende inn et anbefalingsbrev for deg elektronisk. UCAS må ha mottatt anbefalingen fra referansen din før du kan markere søknaden din som komplett og sende den inn til UCAS. Pass på å si tydelig ifra til referansen din hvor viktig det er at brevet kommer tidsnok. Referansen kan få veiledning til hvordan man skriver anbefalingsbrev her.
Noen skoler ønsker at referansepersonen skriver noe om dine «predicted grades», men dette vil ikke være påkrevd fra alle skoler.
Merk at dersom du har søkt gjennom en agent vil ikke Reference feltet være synlig.
Du må derfor sende anbefalingsbrevet til agenten som vil laste det opp for deg. Referansen kan sende det direkte til agenten eller sende det til deg.
Du kan nå kontrollere hele søknaden ved å klikke på «View all details». Når du er ferdig med dette betaler du og sender søknaden elektronisk. Det siste du trykker på vil da være «Pay/Send».
UCAS Extra (resttorget) kan være løsningen for deg som ikke har fått noe tilbud eller fått avslag fra alle fem universitetene du har søkt på. Gjennom Extra kan du søke på ett og ett kurs frem til begynnelsen av juli.
Det finnes flere agenter som samarbeider med enkelte britiske universiteter. Ta gjerne kontakt med en eller flere av dem for å få personlig hjelp med søknaden din:
Finansiering
Lånekassen gir støtte til fulltidsutdanning i utlandet når du studerer en offisielt godkjent grad som tilsvarer norsk høyere utdanning. Du må ha generell studiekompetanse og som hovedregel være norsk statsborger.
Du kan få støtte til alle utdanninger som fører til en bachelor- eller mastergrad. Det blir ikke gitt støtte til Foundation Degree, BTEC, Higher National Diploma, Foundation Year eller ettårige diploma-utdanninger på lavere grads nivå i Storbritannia.
Utvalgte skoler i Storbritannia gir rett på utvidet stipend til betaling av skolepenger. Lånekassen kan gi utvidet stipend til utvalgte læresteder av høy kvalitet, hvis skolepengene er høyere enn 152 177 kr.
Tilleggsstipendet er på maks 82 280 kr per år. Siden vanlig skolestipend er på maks 31 128 betyr det at lånekassen gir totalt 113 408 kr maks i stipend for disse lærerstedene.
Her er listen for 2023-2024:
- Imperial College London
- King’s College London
- London School of Economics (LSE)
- University College London (UCL)
- University of Bristol
- University of Cambridge
- University of Edinburgh
- University of Manchester
- University of Oxford
Hva koster det å studere i Storbritannia?
Storbritannia er et av de dyreste landene du kan studere i siden internasjonale søkere må betale international fees (skolepenger). Prisen på bachelor varierer fra GPB 11,400-38,000. Master varierer fra GPB 9,000 til 30,000. I tillegg må du betale for visum og obligatorisk helseforsikring som må dekke hele perioden du studerer i Storbritannia. For ett år tilsvarer det minst 1,068 GPB i tillegg til skolepenger.
Hvor høye er levekostnadene?
For å få et estimat på hvor mye det koster å bo og leve Storbritannia, kan du bruke denne kalkulatoren for å sammenligne levekostnader i ulike byer.
Visum
Etter at Storbritannia forlot EU må alle norske statsborgere søke visum om de skal studere i Storbritannia lengre enn 6 måneder.
Du må ha mottatt studentvisum før du reiser til Storbritannia. Om du skal til Storbritannia for å studere kan du ikke reise på turistvisum.
Etter at Storbritannia forlot EU må alle norske statsborgere søke visum om de skal studere i Storbritannia lengre enn 6 måneder. Det samme gjelder for statsborgere i andre EØS- eller EU-land.
Slik søker du visum til Storbritannia
For å søke om studentvisum til Storbritannia må du oppfylle disse kravene:
- Du må ha fått ubetinget (unconditional) opptak ved en godkjent utdanningsinstitusjon. Du må ha fått opptak i en grad/et kurs som er godkjent av den britiske stat.
- Du må ha fått tilsendt bekreftelse på opptaket fra utdanningsinstitusjonen. Bekreftelsen kalles Confirmation of Acceptance for Studies (CAS).
- Du må kunne vise til at du tilfredsstiller engelskkravene som stilles for studentvisum.
Du finner til enhver tid oppdatert informasjon om studentvisum til Storbritannia på GOV.UK/student.
Norske statsborgere trenger ikke å vise til at de kan finansiere studieoppholdet. Se hvilke andre land som også er unntatt dette kravet her.
Søk om visum opptil seks måneder før
Du kan søke om studentvisum til Storbritannia opptil seks måneder før planlagt studiestart.
Hvis du har et biometrisk pass kan du søke om visum på en smarttelefon.
Dersom du ikke har smarttelefon eller biometrisk pass, må du møte opp på et visumsenter. På grunn av stikkprøver kan det hende at du må møte opp på et visumsenter selv om du har smarttelefon og biometrisk pass.
Det er lurt å søke visum i god tid, slik at du får tid til å møte opp på et visumsenter dersom det blir nødvendig.
Hvor lang er svartiden?
Det tar 3-6 uker for å få svar på søknaden om studentvisum til Storbritannia. Om du har betalt for priority behandling, og ikke har fått visumet ditt innen 5 dager, husk å sjekke om du har blitt kontaktet av UKVI på mail, i spamfolderen (veldig viktig!) eller i søknadsportalen.
Dette koster studentvisum til Storbritannia
Avgiften for studentvisum til Storbritannia er GBP 363 per 18. august 2023. For å få innvilget visum må du også betale for tilgang til sykehus og helsehjelp gjennom NHS. Du vil ha samme rettigheter som en britisk statsborger. Denne tilleggsavgiften kalles immigration health surcharge. Avgiften kan ikke refunderes.
For studenter er prisen for immigration health surcharge (IHS) GBP 470 per år for studier som varer i 6-12 mnd.
Du må også betale GBP 235 for ekstra måneder (opp til 6 mnd) før og etter selve studieperioden. Disse legges automatisk til på visumet ditt.
Man kan søke Priority behandling (svar innen 5 arbeidsdager). Dette koster ytterligere 500 GBP.
To priseksempler på studentvisum med immigration health surcharge (IHS)
1. Studiet ditt varer i 12 måneder. Visumet ditt må starte én måned før studiestart og dekke hele studieperioden, samt fire måneder ekstra etter avsluttet studium.
Visumet ditt varer dermed i 17 måneder totalt, og du må betale GBP 1068 i visumavgift og immigration health surcharge (363 + 470 + 235).
2. Du skal ta en treårig bachelorgrad. Også her må visumet ditt starte én måned før studiestart og dekke hele studieperioden, samt fire måneder ekstra etter avsluttet grad.
Visumet ditt varer i tre år og fire måneder. Du må betale GBP 2008 i visumavgift og immigration health surcharge (363 + (470 x 3) + 235).
NB! Du må betale for hele perioden du skal befinne deg i Storbritannia samtidig som du søker visum.

Jeg har kommet inn på en skole i Storbritannia — hva nå?
Gratulerer! Nå bør du forberede deg på avreisen og oppholdet.