Helle Serina Svendsen

Helle Serina Svendsen

Hovedstyrekandidat 2025

Innstilt til hovedstyret

Kandidatpresentasjon

Mitt navn er Helle, jeg er 24 år og har de siste fire årene hatt base i Barcelona der jeg snart fullfører en bachelor i internasjonale relasjoner. Med en utveksling til Argentina, og tidligere til USA på videregående, trives jeg godt i internasjonale miljøer og har bred erfaring med det å være utenlandsstudent.

Til høsten flytter jeg hjem til Norge for en periode, men ønsker veldig gjerne å kunne fortsette å engasjere meg i ANSAs formål, og stiller derfor til hovedstyret. Gjennom studietiden min har jeg selv hatt god nytte av ANSA, og jeg er opptatt av at alle nåværende og kommende utenlandselever skal ha samme opplevelse.

Gjennom tidligere verv på både lokalt og regionalt nivå har jeg fått god innsikt i organisasjonens funksjoner og struktur, og har trivdes veldig godt med dette arbeidet. Med et verv i hovedstyret vil jeg engasjere meg og jobbe for å styrke organisasjonen og dens tilbud til norske studenter, både før, under og etter utenlandsopphold. Jeg er spesielt engasjert i å skulle styrke ANSAs synlighet innenlands, spesielt i regioner der det er lavere aktivitet og representasjon. Målet er at flest mulig skal vite om ANSA, slik at enda flere kan få nytte av ressursene og felleskapet som organisasjonen tilbyr.

Valgkomiteens innstilling

Valgkomiteen innstiller på Helle Serina Svendsen som hovedstyremedlem i ANSA på åpen plass, ett år.

Helle har gjennom flere år vist et sterkt og vedvarende engasjement for ANSA. Hun har vært aktiv i lokallaget i Barcelona, regionstyret for Spania og Portugal. ANSA har vært et viktig fellesskap for henne personlig, og hun ønsker nå å gi tilbake ved å bidra i hovedstyret. Selv om studietiden i utlandet er avsluttet, ønsker hun å sikre at nye studenter får de samme mulighetene og opplevelsene som hun selv har hatt.

Helle har et helhetlig blikk på ANSA og god forståelse for utfordringene utenlandsstudenter møter. Hun er særlig opptatt av strukturelle barrierer for studentmobilitet og vil jobbe med ANSAs politiske arbeid opp mot Lånekassen for å bedre vilkårene for utenlandsstudier.

En viktig hjertesak for Helle er synliggjøringen av ANSA og utenlandsstudier i hele landet. Hun er opptatt av at ANSA i større grad må nå ut til ungdom i distriktene, og spesielt i Nord-Norge. Hun har selv tatt initiativ til skolebesøk på sin tidligere videregående skole og har konkrete ideer til hvordan ANSA kan nå ut til nye målgrupper.

Helle har også erfaring utenfor ANSA, blant annet som praktikant i European Institute of the Mediterranean, hvor hun har jobbet med internasjonalt samarbeid, informasjonsarbeid og deltakelse i politiske og faglige diskusjoner. Hun har også gjennomført førstegangstjenesten, hvor hun hadde lederansvar, og har vist at hun tar ansvar for samarbeid og oppfølging i grupper – både i studier og organisasjonsarbeid.

Hun vektlegger åpen og tydelig kommunikasjon som nøkkel til godt samarbeid, og beskriver seg som pragmatisk og samarbeidsvillig. Hun har god forståelse for organisatoriske prosesser og uttrykker stor interesse for å lære mer om arbeidet i hovedstyret. Helle fremstår som ryddig, lærevillig og er motivert for å ta på seg mer ansvar i ANSA.

Valgkomiteens samlede vurdering er at Helle er en reflektert, stabil og pragmatisk person med relevant erfaring og et sterkt engasjement for ANSAs formål. Hun representerer både kontinuitet og nye perspektiver, og vil være et positivt tilskudd til hovedstyret. Valgkomiteen anbefaler derfor Helle til en ettårig åpen plass i ANSAs hovedstyre.