Komme i gang med EPiServer

Hva er EPiServer?
EPiServer er en publiseringsløsning (CMS) som ANSA har benyttet siden 2002. Dagens versjon er versjon 4.61. Teknisk sett bruker EPiServer Microsoft Internet Information Server som webserver for håndtering av webpublisering. I bakgrunnen finnes all informasjon som vises på websidene, lagret i en SQL-database. Webserveren og databasen kjøres på en Windows-server. EPiServer bruker samme tilgangsmodell som Windows, noe som gjør arbeidet med tilgang veldig enkelt. Bildene og dokumentene som webansvarlige laster opp til serveren, lagres i én eller flere datakilder på webserveren.

EPiServer kan deles inn i følgende deler; plattform med funksjonalitet, grafisk profil, brukerrettigheter og informasjon (bilder, tekst og dokumenter). Smeltet sammen får vi www.ansa.no.

Innlogging
For å bruke EPiServer må man bruke PC og Internet Explorer sin nettleser. EPiServer er dessverre ikke kompatibel med Mac, eller andre nettlesere.
Man logger seg inn via www.ansa.no/edit. Ditt brukernavn består vanligvis av ansaxx (navnet på ditt ANSAland) og passord du skal ha fått tilsendt pr. e-post eller ved overlapping fra forrige landsstyre.  Krysser du av på boksen vedrørende automatisk pålogging, vil du alltid være pålogget når du er innom nettstedet. Dette kan ha fordeler med tanke på EPiServer sin integrerte meny som dukker opp ved høyreklikk. Dette bør kun gjøres på din private maskin og ikke på offentlig tilgjengelige maskiner.

Velkomstskjerm
Når du så har logget inn vil du se mappestrukturen på ansa.no. Din bruker har derimot kun rettigheter til å endre sider innenfor ditt land/fagutvalg.


Symboler i trestrukturen
Du har ikke tilgang til å endre disse sidene, men du kan se hvordan sidestrukturen er     lagt opp. Ditt land og de sider du har rettigheter til å endre, vil ikke ha dette symbolet.
  
Denne siden er nylig opprettet (innen de siste 48 timer).
   
Siden har publisering planlagt og er ikke publisert enda. 
   
Siden har publisering planlagt der datoen og klokkeslettet har passert
   
Siden er ikke publisert.

Visningsmoduser
www.ansa.no har tre forskjellige måter å bli presentert på;
Visningsmodus er skjermbildet de besøkende ser.
Redigeringsmodus er skjermbildet du som webansvarlig har mulighet til å se når du har logget deg på webområdet.
Administratormodus er sperret for webansvarlige og bare åpent for administratorer (ANSAs webredaktør).

Roller i EPiServer

Besøkende:
person som bruker webområdet. Har mulighet til å legge inn innlegg i diskusjonsforum, men kan ellers bare finne informasjon på webområdet.

Webansvarlig/redaktør: 
person som arbeider med det redaksjonelle innholdet. Personer med denne rollen kan legge ut blogginnlegg, bilder til bildegalleri, nyheter og lignende. Denne personen er moderator på diskusjonsforum. Webansvarlig har tilgang til redigeringsmodus.

Webredaktør:  
har ansvar over hele webområdet. Webredaktøren har tilgang til redigerings- og administratormodus i EPiServer. Administratorens oppgave er å hjelpe webansvarlige/redaktørene slik at deres arbeid blir enkelt.  ANSA sentralt har en person i 50% stilling som webredaktør.
Han er tilgjengelig på telefon, msn eller e-post hvis noen har problemer eller står fast med nettsidene.  Det er også veldig hyggelig hvis noen ønsker å stikke innom ANSA-kontoret for en prat, enten det er om nettsidene eller annet.

Integrert EPiServer-meny
Når du er innlogget vil du, når du høyreklikker inne på www.ansa.no, få opp en annen meny enn vanlig. Denne er veldig praktisk hvis du vil endre tekst i en artikkel, bytte bilde eller endre andre ting.

Valgene i  den integrerte menyen er:
Endre: Hvis du ønsker å endre den siden du nå er inne på (gjelder ikke førstesiden).
Lagre: er bare klikkbart hvis du allerede er inne og endrer på en side. Lagrer og publiserer siden.
Avbryt: Avbryter endringen du er i ferd meg å gjøre. Ingen endringer blir lagret.
Ny: Opprette ny side på samme nivå i sidestrukturen som den siden du nå befinner deg på.
Hurtigredigering: Du kan redigere siden du befinner deg i. Du får ikke opp sidestrukturen til nettstedet hvis du velger denne.
Til redigeringsmodus: Du går inn i redigeringsmodus til siden du befinner deg i. Du får opp fullverdig EPiServer grensesnitt (blant annet med sidestruktur). (denne endres til Til visningsmodus når du er i redigeringsmodus.)
Til Administratormodus: Kun aktiv for de brukerne med tilgang til administrasjonsmodus.
Rediger webdeler: Kun aktiv på førstesidene og seksjonsforsidene.  Her kan du enkelt forandre plassering på flere elementer som bilder, flash-animasjoner, sidelister og lignende. Nærmere forklaring på webdeler senere i brukermanualen.
Skriv ut: Skriver ut nettsiden (ctrl+p).
Oppdater: Oppdaterer nettsiden (F5).
Kopier til utklipp: Kopierer markert tekst (ctrl+c).
Åpne i nytt vindu: Åpner den aktive siden i et nytt vindu (ctrl+n).
Deaktiver menyen: Deaktiverer menyen. Hentes frem neste gang du starter nettleseren og siden oppdateres.

Ønsker du ikke denne menyen ved høyreklikk på siden kan du holde nede ctrl-tasten mens du høyreklikker.

Dynamiske egenskaper
Med verktøyet Dynamiske egenskaper kan du skreddersky funksjoner på webområdet slik at de gjelder deres undersider. Enkelte egenskaper er de samme på veldig mange sider, og da er det tungvindt hvis man må fylle dem ut på alle sidene. Med dynamiske egenskaper kan du lagre en egenskapå på en eller flere sider samtidig. Dette gjelder ofte toppmeny, footertekst og lignende globale elementer.

Sist endret: 11.11.2010 13:51 Skriv ut