Svindel i Romania

På bakgrunn av flere tilfeller av bedrageri, ser ANSA seg tvunget til å advare studiesøkere mot useriøse bedrifter i Romania.

Flere studenter har blitt svindlet gjennom falske websider i Romania. Websidene er identiske med hjemmesiden til universitetet i Constanta som tilbyr engelskspråklige medisinstudier. Studentene tror dermed at alt er i orden, men når de kommer til universitetet så viser det seg at de har blitt svindlet og at universitetet aldri har mottatt noen søknad fra dem.

ANSA har vært i kontakt med den norske konsulen i Romania, som sier at svindlerne som studentene er i kontakt med, vet eksakt hvordan søknadsprosessen til Constanta er og ber om nøyaktig de papirene som trengs. Hvem som står bak er det ingen som vet. Saken er nå anmeldt til rumensk politi.  

- Når det nå endelig åpnes gode muligheter for studier i Romania er det veldig trist at enkelte bedragere forsøker seg på å svindle internasjonale studenter. Dette viser viktigheten av arbeidet ANSA gjør for studentene både gjennom søknadsprosessen og oppfølging underveis. Vi anbefaler alle å søke vår hjelp underveis, sier president i ANSA, Kristiane Roe Hammer.

Etter initiativ fra ANSA ble det den 1. mars 2010 lansert etiske retningslinjer for leverandører av studier og skolegang i utlandet. Retningslinjene innebærer at den seriøse delen av bransjen pålegger seg selv å kvalitetssikre veiledning og oppfølging av studentene og elevene. Leverandører som overfor ANSA dokumenterer å følge disse retningslinjene, oppføres på en liste over seriøse bedrifter. Både norske og utenlandske bedrifter kan søke seg inn på listen. Se mer om de etiske retningslinjer på ANSAs nettsider.

Alle som ønsker å søke seg til studier i Romania oppfordres til å ta kontakt med ANSAs informasjonssenter før søknad sendes.  

ANSAs informasjonssenter kan kontaktes på telefon 04544 eller e-post:


 Om ANSA

  • Infosenter med gratis og objektiv veiledning og informasjon om studiemuligheter i hele verden.
  • Flere enn 9 000 medlemmer ved over 1 200 læresteder i over 90 land.
  • Nettverk av over 500 kontaktpersoner og tillitsvalgte.
  • Lokale foreninger i 23 ulike land.
  • Forsikring, bankløsning og stipendmuligheter.
  • Sosiale og faglige arrangementer i studietiden.
  • Rådgivning og hjelp i nødssituasjoner.
Sist endret: 09.01.2012 08:49 Skriv ut