Syv kjappe til den nye landslederen:

Favorittstedet ditt i Stockholm?
Norr Mälarstrand på Kungsholmen.

Favorittordet ditt på svensk?
”Toppen”!

Har du et hemmelig talent?
Ja, det er hemmelig.

Favorittfilmen din?
Sex and the City.

Hva gjør du når du skeier ut?
Spiser sjokolade!

Tre personer du ville invitert til middag?
Winston Churchill, Leonardo da Vinci og Barack Obama.

Tre ting du ikke ville vært foruten dersom du strandet på en øde øy?
Tannbørste, solkrem og Macgyver.

Ny leder i ANSA Sverige

Oda Renate Nødtvedt fra Trondheim er valgt til ny leder for ANSA Sverige. Oda er 23 år og tar en kombinert utdanning i internasjonale relasjoner ved Stockholms universitet, i tillegg til krisehåndtering ved den svenske Försvarshögskolan. Den nye landslederen har tidligere studert spansk i Spania, spiser sjokolade når hun skeier ut og ville tatt med seg handyman’en Macgyver dersom hun strandet på en øde øy.

Hvorfor dro du til Sverige for å studere?
- Jeg valgte å flytte til Sverige fordi jeg ville studere i utlandet, oppleve noe nytt og få nye impulser. Samtidig ville jeg bo i et land som ligger nærme Norge, både geografisk, språklig og kulturelt. Jeg har også studert spansk i Spania, og etter ett år savnet jeg den skandinaviske kulturen. I Sverige har jeg funnet to studier som ikke hadde vært mulig å kombinere i Norge, sier Oda.


Hva lærer du i Sverige som du ikke ville lært hjemme i Norge?
- Jeg mener det både er sunt og viktig å oppholde seg i utlandet i en lengre periode. Ikke bare fordi man er i nye omgivelser og ”utvider horisonten”, men også fordi det øker forståelsen av andre kulturer og setter det norske samfunnet i et større perspektiv. Samtidig blir man mer attraktiv på arbeidsmarkedet med et par års studier i utlandet i bagasjen, sier Oda.
- I tillegg har jeg blitt kjent med mange nye mennesker og fått mange nye venner som jeg ellers ikke ville blitt kjent med!

Hva ser du frem til i det kommende året som leder for ANSA Sverige?

- I tillegg til den geografiske, språklige og kulturelle nærheten til Norge, kan Sverige by på flere utdanningstilbud i spesialiserte fagområder som ikke tilbys i Norge. Dette gjør at Sverige har blitt mer og mer populært som studieland blant norske studenter, forteller Oda.
- Derfor ser vi tydelig at det finnes et sterkt behov for tilstedeværelsen av en studentorganisasjon som ANSA i Sverige. Min visjon for det kommende året er å la enda flere studenter bli kjent med ANSA og hvordan ANSA kan hjelpe utenlandsstudenter. Samtidig vil jeg være en drivkraft for sosiale aktiviteter og skape et større nettverk blant norske studenter i Sverige.

Sist endret: 09.01.2012 08:55 Skriv ut