Kunnskap er sentralt i regjeringens nordområdesatsing. Regjeringen ønsker at Norge skal delta aktivt i det internasjonale polaråret og har satt av midler til å starte forberedelsene i 2006. ANSA håper at dette betyr gjeninnføring av studiestøtten til blant annet Russland.
– Det er svært gledelig at nordområdene står sentralt for Regjeringen. Russland blir en stadig viktigere samarbeidspartner for Norge. Vi trenger mer kompetanse fra Russland, og med satsningen på nordområdene håper ANSA at Regjeringen legger til rette for at norske studenter igjen skal kunne ta en bachelorgrad i Russland, sier Rasmus Myklebust, president i ANSA.
Et forsknings- og utdanningssamarbeid må gå hånd i hånd, da utdanningssamarbeid er grunnlaget for godt forskningssamarbeid. Man kommer ingen vei ved utelukkende å satse på forskning, dersom utdanningskomponenten ikke er på plass.
ANSA forventer derfor at Kunnskapsminister Djupedal følger opp de klare signalene fra en enstemmig Kirke-, Utdannings- og Forskningskomite og sørger for at det fra og med neste skoleår igjen blir mulig for norske studenter å ta en bachelorgrad i Russland.
Fakta om utdannings- og forskningssamarbeid med Russland:
• Fra og med skoleåret 2005-06 ble støtten til første års utdanning på lavere grad i blant annet Russland, Kina, Japan og Brasil, samt de fleste av verdens utviklingsland fjernet.
• Kunnskapsdepartementet varslet i en pressemelding i dag (2.3.2006) at forskningssamarbeidet med Russland vil få økte ressurser. ”Russland er en viktig samarbeidspartner i nord, og i budsjettet for 2006 har Kunnskapsdepartementet styrket bevilgningene til dette bilaterale forskningssamarbeidet” heter det i pressemeldingen.
• Kunnskapsministeren deltar denne uken i et internasjonalt seminar om muligheter og utfordringer i nord i Ny-Ålesund på Svalbard.
For mer info, kontakt president i ANSA Rasmus Myklebust; 906 51 156 eller 22 47 76 05, 
ANSA - Association of Norwegian Students Abroad - er utenlandsstudentenes interesseorganisasjon og representerer rundt 23 000 norske studenter i utlandet. Organisasjonen har medlemmer i over 70 land og ved minst 1200 studiesteder. ANSA ivaretar medlemmenes interesser før, under og etter studiet. ANSA driver også Norges ledende senter for informasjon om studier i utlandet. Se www.ansa.no for mer informasjon.