Du kan velge mellom språkkurs
- ved universitetet
- ved private universiteter spesielt tilpasset internasjonale studenter
- ved private språkskoler
Det finnes dessverre ikke en enhetlig oversikt over alle aktuelle kurs. Det du kan se etter for å vurdere kvaltieten på ulike tilbud, er om kurset leder til språkprøvene CELI eller CILS. Dersom du trenger støtte fra Lånekassen, er det krav om at kurset leder til en av disse eksamene.
Det finnes en rekke språkskoler som tilbyr kurs som leder til språkprøvene. Det er enkelt å få plass på en slik språkskole.
Det finnes også to universiteter beregnet for utlendinger som ønsker å lære italiensk:
Università per stranieri di Perugia
Università per stranieri di Siena
Ved andre italienske universiteter må man stort sett allerede være immatrikulert ved lærestedet for å få plass på språkkurset. Er det ledig kapasitet, kan du likevel få plass. Kursets lengde varierer fra en eller to uker til et halvt eller et helt studieår. Semesterkurs tilbys gjerne fra oktober til februar, eller fra februar til juni. Ellers finnes det mange intensivkurs om sommeren.
Det italienske kulturinstitutt har også informasjon om muligheter for språkkurs i Italia.
Slik får du råd til å ta språkkurs i Italia
Lånekassen kan gi språkstipend til et kortere språkkurs eller støtte til et helt semester med språkkurs i Italia.