Vi har samlet litt informasjon for deg som ønsker å ta vaksinen mot H1N1-influensaviruset. ANSA som organisasjon verken anbefaler eller fraråder vaksinering av sine medlemmer, dette er kun ment som informasjon for de som ønsker det! Alle som arbeider i helsevesen er forøvrig anbefalt å ta vaksinen.
I Ungarn får man kun tak i vaksinen ved navn Fluval P, manufakturert av Omninvest (ungarsk). Vaksinen er godkjent av WHO og står på listen over anbefalt profylakse mot svineinfluensaen. Per oktober var det den eneste av de 4 forskjellige vaksinene tilgjengelig i EU-land som krever kun én injeksjon. Vaksinen garanterer ikke full immunitet før to uker etter administrasjon.
Det er flere muligheter for å få vaksinen:
*mange velger å ta turen til FirstMed (tidl. American Clinic), ring på forhånd for å sørge for tilgjengelig vaksine, de har system med venteliste (+36-1-224-9090)
*alle bygårdene i Ungarn har visstnok en egen 'husdoktor' som kan skrive resept for deg, så du selv går på apoteket og tar ut vaksinen før du kommer tilbake for å få injeksjonen
*endel av SOTEs (Semmelweis University) departement lar studentene få gratis vaksine (bl.a. pulmonologi.. Spør professoren din neste gang du har time på klinikk)
*få en av lærererne dine til å skrive resept på vaksinen (holder ikke med studentkort) så du får hentet den ut og la en professor/medelev sette den (på eget ansvar)
Lykke til med en influensafri vinter og eksamensperiode! :)
Skrevet av
Elin Cathrine Holiløkk, på vegne av ANSA Budapest
Kilder:
http://www.firstmedcenters.com/H1N1flu
http://www.omninvest.hu/
http://www.ogyi.hu/pandemia/