Erfaringsrapport fra Lublin

Lublin er med sine 365 000 innbyggere øst-Polens største by. Lublin ligger 16 mil sør-øst for Warszawa, og bare 90 km fra grensen til Ukraina. I sentrum er det en sjarmerende gamleby med brosteinsgater, nydelig arkitektur og mange koselige kaféer og restauranter. Slottet i gamlebyen med det ”hellige-treenighets”-kapellet fra 1400-tallet er på UNESCO´s liste over verneverdige kulturminner. Lublin er godt kjent som en av Polen´s største studentbyer. Med 5 ulike universiteter og høgskoler, er de 80 000 studentene her naturlig nok en stor del av bybildet. Spesielt på våren da de 5 ulike universitetene i tur og orden arrangerer festivaler og konserter.
Det medisinske universitetet åpnet i 1950, og har rundt 1200 studenter. I 1995 ble det startet et amerikansk medisinsk program. I 2005 åpnet de et eget europeisk medisinsk program, og i 2008 ble det i tillegg startet europeisk tannlege-program og et medisinsk asiatisk program. På det europeiske programmet er det flest nordmenn, men også studenter fra andre land som Sverige, Tyskland, Ukraina, Portugal og Spania. All undervisning foregår på engelsk. Fakultetene ligger ved det største sykehuset, og noen i sentrum, men alle med kort gåavstand imellom. Mange av fakultetene er nye, hvorav det anatomiske fakultetet ble bygget i 2005 og det farmasøytiske i 2010. De kliniske fagene foregår på 3 forskjellige sykehus med god standard og dyktige leger som lærere. Barnesykehuset regnes som et av Polens beste og dette gjenspeiles i undervisningen i blant annet pediatri.
Lublin er kandidat for å bli europeisk kultur-hovedstad i 2016. Av den grunn er det nå stort fokus på å danne et mangfoldig kulturliv her, samt at det renoveres og pusses opp nesten overalt. Byen arrangerer flere store festivaler i løpet av året i tillegg det studentene steller i stand, og man har også mulighet til å gå på opera, symfoni og konserter til en veldig billig penge.
I Lublin er det mange ivrige, positive og nysgjerrige studenter. Flere av de engelsktalende studentene her er aktive med håndball, ishockey, innebandy, og fotball på lokale lag eller på universitetslaget. Det er mye sosiale arrangementer som skjer i regi av ANSA-Lublin, og 17. mai à la Lublin har allerede rukket å bli en fantastisk tradisjon.
For å komme seg til Lublin tar man tog eller buss fra Warszawa (2,5 time), men det bygges flyplass like utenfor Lublin som forventes ferdig i 2011-2012.
Ta gjerne kontakt med ANSA-Lublin hvis du har spørsmål – vi er her for å hjelpe til før og under studiene!
Skrevet av Anna Langsholdt,
på vegne av ANSA Lublin
Last ned hele rapporten innkl. bilder