Maverik Showroom, Shoreditch, Onsdag 28. April, kl. 17.50. Det er ti minutter til vernisagen åpner. Kanapéene forberedes, vinen skjenkes og vannet bæres ut. Angelo, en tysk-bristisk gallerieier går nøye rundt og inspiserer galleriet. Noen av kunstnerne har blitt igjen for å henge opp sitt og andres kunstverk, og et knippe flotte frivillige studenter har stått på siden morgenen. Vi har vært her siden kl. 09.
’Vi’ er en jusstudent og en krig-og-fred-og-redde-verden type som i løpet av 9 timer har blitt kunstkuratorer. Det var ikke planen. Askefast ble Norges favoritt elsk-og-hat-ord, og askefast ble NorskArts egentlige arrangør. I Abu Dhabi. Det er en god busstur fra London. Skulle vi avlyse bare fordi en gjeng sinte, islandske vulkan-jotner drev og forstyrret det Europeisk luftrommet? Absolutt ikke! The show must go on!
Klokken er 17.55, men dagen har så vidt begynt. Det er nå det gjelder. Angelo sier ikke mye. Han veksler mellom å være fornøyd og betenkt. Han er tysk. Galleriet skal åpne presis kl.18. Han stopper. ”Guyz. No name tag and tittle?” Vi ser på hverandre, og vi ser på bildet. Den siste timen har gått med til å skrive, printe og sette på plass riktig navn på riktig verk. Vi har glemt én. Søren. Kjøret begynner. Hvem er dette? Hva er dette? Det er deg? Flott! Skriv. Print. Plasser. Smil, pust, og si velkommen. Klokken er 18.00. Dørene åpnes og vi er i gang.
Kunstutstillingen NorskArt er et årlig kunstarrangement som holdes i regi av ANSA London. Dette er en mulighet for norske studenter som studerer kunstrelaterte fag, alt fra design og dans, til foto, maleri og spillutvikling, til å vise frem sine verk på et kunstgalleri i London. Prosessen starter ved å sende en henvendelse med beskrivelse og bilde av sitt bidrag til NorskArt ansvarlig, og de heldige som blir plukket ut får mulighet til å vise seg frem i en av verdens fremste kulturhovedsteder.
Årets utstilling trakk godt over 300 stykker på åpningen, og hadde flere besøkende på torsdagen og fredagen. Dette er veldig bra, og besøkende, kunstnere og gallerieier var veldig fornøyd med utstillingen, som viser en brøkdel av det norske utenlandsstudenter har å by på. Årets NorskArt utstilling hadde undertittelen: Northern Lights, som gjenspeiler hva ANSA mener disse studentene er og står for. Norske utenlandsstudenter som drar ut i verden fungerer som ambassadører for Norge, samtidig som mange av disse er kunst-Norges nye ’lys’, som vi ønsker skal få vist seg frem på en unik måte.
NorskArt har også en tradisjon for å plukke ut en heldig kunstner som skal kunne stille ut sitt verk på ANSA Sentralt sin årlige kunstutstilling, uten å måtte gå igjennom en formell søknadsprosess. I år var det Martine Frølich Poppe med verket ”Mother” ble plukket ut til å delta på Juvenarte 2010: Made in Utlandet, som vil finne sted fra 30. september til 3. oktober på Galleri Ramsfjord. Fristen for å sende inn bidrag til Juverarte er 30.mai. Alle utenlandsstudenter kan sende inn sine verk. Vinneren av Juvenarte får 5000 kr og ett års medlemskap i Unge Kunstneres Samfund, UKS.
Årets NorskArt komité, fremtidige kunstkuratorer uten tvil, er strålende fornøyd med arbeidet lagt inn av frivillige og kunstnere. Vi håper å få enda flere bidrag til neste års kunstutstilling, og gjerne en til tre studenter som kan tenke seg å arrangere en kunstutstilling i London! Som erfart, man trenger ikke studere kunst, eller gå på kuratorstudier, for å holde en utstilling, men det er absolutt en fordel!
Sebastian O. Villyn